Workshopul „Energy poverty in Post-communist Europe”

Un grup de 18 studenți din cadrul programului de masterat „Global Energy Transition and Governance” al Centre International de Formation Europeene, alături de 15 studenți masteranzi și doctoranzi FSAPC, precum și 10 experți în sărăcie energetică din Franța, Germania, Bosnia-Herțegovina, Serbia, Polonia și Ungaria, au participat, în perioada 18-22 februarie 2019, la workshopul „Energy poverty in Post-communist Europe”, găzduit de FSPAC prin Centrul pentru Studiul Democrației. Sesiunile de lucru au îmbinat dezbateri și activități în echipe, după formatul world cafe, prelegeri din partea cercetătorilor FSPAC – CSD și a experților europeni, precum și întâlniri cu reprezentanți ai Primăriei Cluj-Napoca și ai societății civile și un tur ghidat al Clujului facilitat de Cluj Guided Tours. Workshopul s-a desfășurat în cadrul Acțiunii COST CA16232 – European Energy Poverty: Agenda Co-creation and Knowledge Innovation.