iun.

"The Post Cold War World" - prof. Michael Cox, director LSE Ideas

17 iunie 2019, de la ora 11:00, clădirea FSPAC 2, sala T1

Conferința inaugurală a LSE Ideas Central South East Europe Programe Desk la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării, Universitatea Babeș - Bolyai, Cluj-Napoca. Evenimentul marchează parteneriatul dintre LSE Ideas, think tank-ul de politică externă al London School of Economics și Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării prin Departamentul de Științe Politice, care urmărește desfășurarea unor activități de cercetare, cooperare academică și interacțiune cu actori ai sferei publice din Europa Centrală și de Est.

Profesorul Michael Cox are o reputată carieră în domeniul relațiilor internaționale, fiind invitat a numeroase universități, instituții guvernamentale și companii private. A activat ca Chair of the United States Discussion Group at Chatham House, Senior Fellow at al Institutului Nobel, Oslo; profesor asociat la Centre for Defence and Strategic Studies, Canberra, Australia și Chair of the European Consortium for Political Research.

Este autor, editor și coautor a numeroase studii și volume printre care Superpowers at the Crossroads (1990); US Foreign Policy after the Cold War: superpower without a mission (1995);  Rethinking the Soviet Collapse (1998); The Eighty Years Crisis: international relations, 1919-1999 (1998); The Interregnum: controversies in world politics, 1989-1999 (1999); American Democracy Promotion (2000); EH Carr: a critical appraisal (2000); A Farewell to Arms: from long war to long peace in Northern Ireland (2000); EH Carr: The Twenty Years' Crisis: introduction to the study of international relations (2001); Empires, Systems and States: great transformations in international politics (2002); How Might We Live? Global ethics for a new century (2002); The International Relations of The Twentieth Century: 8 volumes  (2006);  Soft power and US foreign policy: theoretical, historical and contemporary perspectives (2009), The Global 1989 (2010);  US Foreign Policy (2nd edition 2012), and US Foreign Policy and Democracy Promotion (2013).

Prelegerea va fi urmată de un dialog cu cei prezenți.

Activitățile comune vor continua în zilele următoare cu un atelier dedicat – Europe, 30 Years after the Fall of the Berlin Wall – al cărui raport va fi accesibil publicului larg.