Democracy: old trends, new prospects

În perioada 16-17 mai, Departamentul de Științe Politice FSPAC organizează conferința DEMOCRACY: OLD TRENDS, NEW PROSPECTS, în cadrul căreia vor fi dezbătute tematici legate de starea actuală a democrației la nivel global și tendințe recente care pot amenința calitatea acesteia. Contextul excepțional al anului 2024 - marcat de multiple momente electorale  - creează un cadru optim pentru dezbaterea evoluției democrațiilor și instituțiilor acestora și pentru examinarea argumentelor susținătorilor și criticilor democrației. Evenimentul aduce împreună cercetătoare și cercetători din diverse centre universitare și arii de specializare, incluzând, de asemenea, contribuții ale studentelor și studenților interesați de subiecte legate de democrație.

Pe parcursul celor două zile ale conferinței, vor lua cuvântul, în calitate de keynote speakers:

• Mihail CHIRU, Lecturer in Politics  – Department of Politics and International Relations at the University of Oxford (16 mai, 9.30-11.00)
  • BENKE Károly, Prim-magistrat-asistent – Curtea Constituțională a României, Coordonator al Catedrei de Drept Constituțional – Institutul Național al Magistraturii (16 mai, 14.30-15.45)
  • Alexandra MATEI,  Regional Humanitarian Advocacy Adviser –  CARE Asia, Bangkok (17 mai, 11.00-12.30)
  • Dan UNGUREANU, Regional Grants Manager – World Health Organization (17 mai, 11.00-12.30)