Diplomatie-Publica-Header.jpg

Forumul de Diplomație Publică - Ediția a V-a

Centrul pentru Studii Internaționale, din cadrul Facultății de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării, în parteneriat cu Centrul pentru Studiul Democrației și Centrul pentru Diplomație Publică au organizat vineri, 23 iunie, a V-a ediție a „Forumului de Diplomație Publică”.

Conferința a reunit reprezentanți ai principalelor instituții ale statului cu atribuții de politică externă, diplomați și experți internaționali din domeniul diplomației publice, precum și actori relevanți din sectorul de afaceri, comunitatea academică, societatea civilă sau mass-media, pentru o amplă dezbatere pe tema strategiilor de diplomație publică ale României și a soluțiilor pe termen lung. Întreaga discuție s-a raportat la contextul regional și la tendințele globale în materie de relații internaționale. Pe baza dialogului din cadrul evenimentului, echipa de cercetători implicată în organizarea conferinței va realiza un document de tip white paper, care să sprijine la nivel conceptual activitatea de diplomație publică și de promovare a imaginii României.